تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

انگیزه‌ها و علل انجام سرقت علمی در ایران: معرفی یک مقاله

  در مقاله‌ای که با عنوان «انگیزه‌ها و علل انجام سرقت علمی در ایران» و به‌ قلم دو پژوهشگر حوزۀ مدیریت به رشتۀ تحریر درآمده، وجود ابزارها و فناوری‌های جدید، به عنوان یکی از زمینه‌سازهای اصلی این پدیده معرفی شده است. این پژوهشگران، یعنی داروئیان و فقیهی (1390)، ابتدا به معرفی اخلاق و علم اخلاق می‌پردازند و پس از آن بعضی اصول و استانداردها و مدل‌های اخلاقی را معرفی می‌کنند. سپس عینک حقوقی به چشم می‌نهند و با بررسی قانون ایران در این زمینه و همین‌طور قانون کپی‌رایت، سعی در متمایز ساختن حقوق مادی آثار از حقوق معنوی دارند. البته این‌ها به عنوان مقدمه آورده شده‌اند تا ابتدا سرقت علمی تعریف شود، مختصراً انواع آن برشمرده شوند و نمونه‌هایی از سرقت علمی جهانی و ایرانی معرفی شوند و نهایتاً برسیم به آن‌چه در عنوان مقاله وعده داده شده: علل ایجاد و انگیزه‌های سرقت علمی؛ از جمله عدم تطابق پیشرفت‌های فناوری با مسائل فرهنگی، ناآگاهی افراد از قوانین، شناخت ناکافی از توانایی‌ها و ظرفیت‌های علمی، کمیت‌گرایی بیش از حد، زیاده‌خواهی افراد، اعطای نامتناسب امتیازات، نبود نهاد متولی حفظ سلامت محتویات علمی. 

  در انتها راه حل‌هایی هم ارائه شده: ایجاد قوانین، اجرای قانون، آموزش، ایجاد بانک جامع پژوهش در کشور و توسعۀ اخلاق.

   

  این پژوهش (با این که اثر برجسته و قابل توجهی در این حوزه به شمار نمی‌رود)، از این جهت برای من قابل توجه بود که تقریباً از دیدگاهی متفاوت نسبت به موضوع، نگاشته شده بود. بارها موضوعی یکسان را در حوزۀ سرقت علمی دیده‌ام که افراد با دیدگاه‌های متفاوت، ساختار ذهنی متفاوت، منابع کاملاً متفاوت و مشاهدات متفاوت بیان کرده‌اند که پیدا کردن نقاط اشتراک‌شان چندان هم آسان نبود. انگار افراد برای توضیح یک پدیده از ساختار ذهنی متفاوتی برخوردارند یا برای استدلال و بیان ذهنیات خود، از راه‌های متفاوتی وارد می‌شوند.

  اصولاً یکی از پرسش‌هایی که برای خود من مطرح شده، این است که چه کسانی اقدام به نوشتن دربارۀ سرقت علمی کرده‌اند و چرا. مثل همیشه به دلیل کمبود وقت، لاک‌پشت‌وار و با پشتکار، داده‌هایی در این زمینه گردآوری می‌کنم و زمانی که به حد نیاز جمع‌آوری شد، اثری دربارۀ ویژگی‌های نویسندگانِ حوزۀ سرقت علمی منتشر خواهم کرد. احتمالاً این ویژگی‌ها بیشتر ناظر بر رشته‌های تحصیلی آن‌ها خواهد بود.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 17 خرداد 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : علمی ,سرقت ,معرفی ,متفاوت ,افراد ,ایجاد ,سرقت علمی ,ساختار ذهنی ,حوزۀ سرقت ,انجام سرقت ,
  انگیزه‌ها و علل انجام سرقت علمی در ایران: معرفی یک مقاله

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 2 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55461
 • تعداد مطالب :148662
 • بازدید امروز :471650
 • بازدید داخلی :16700
 • کاربران حاضر :201
 • رباتهای جستجوگر:710
 • همه حاضرین :911

تگ های برتر